Gençlik Burada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gençlik Burada

Hadi Gençlik Bu Siteye

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Heidfeld: "F1 2009'da Çok Tehlikeli Olacak

YazarMesaj
ultra_aslan
Admin
Admin
ultra_aslan

Heidfeld: "F1 2009'da Çok Tehlikeli Olacak Empty
MesajKonu: Heidfeld: "F1 2009''da Çok Tehlikeli Olacak   Heidfeld: "F1 2009'da Çok Tehlikeli Olacak I_icon_minitimeCuma Mayıs 15, 2009 6:39 pm

Test programının ilk iki günü, BMW Sauber otomobiliyle slick lastikleri ve 2009 spesifikasyonu aerodinamik paketi deneyen Heidfeld, 2009'da kurallar gereği downforce'un yarı yarıya düşeceği gözönüne alındığında, slick lastiklerin de yeterli ısıya gereken kısa sürede çıkmaması durumunda çok ciddi tehlikelerin kendilerini beklediğini belirtti. Dünkü testlerden sonra basın mensuplarıyla konuşan Heidfeld, "Bugün, downforce'un yarı yarıya düşük olduğu 2009 spesifikasyonu aerodinamik paketi denedik. Bu paket, 2007 sezonunda kullandığımız otomobilden çok düşük ve yarı yarıya etkisiz. Slick lastikler de geri geldiğinde, tutunma da aynı oranda düşecek. Downforce azalmasıyla da tutunma etkileneceğinden, 2009'da bugüne oranla çok daha yavaş olacağız. Ancak bunun çok önemli bir olumsuz yönü de var. 2009'da bizleri pistlerde çok ciddi tehlikeler bekliyor. Bugün piste ilk çıktığımda hemen pit alanına geri dönmeyi düşündüm. Yanımdan ok gibi geçen çok hızlı otomobiller vardı ve onların yanında ben pistte duruyormuşum hissine kapıldım ve gerçekten ürktüm. Çok kolay spin de atabilirsiniz. Bu durum çok ciddi bir tehdit oluşturuyor" dedi.

Daha iyi bir lastik konfigürasyonu ile 2009'da downforce'un sorun olmasının önlenebileceğini kaydeden Heidfeld, böyle bir çözümün getirilmesinden kuşkulu olduğunu da belirtti ve "Bridgestone çok daha iyi lastikler geliştirerek bu durumu tersine çevirebilir. Ancak Bridgestone açısından bakınca bunun pek de ekonomik olmayacağı ortada. 2005'te olduğu gibi, eğer ikinci bir lastik sağlayıcısı olsaydı ve rekabete izin verilseydi, sorun kökünden hallolacaktı. Lastikler daha yumuşak olduğunda sorun azalabilir. Ben bir lastik uzmanı değilim ama, belki de hamur karışımını değiştirmek faydalı olacaktır diye düşünmeden edemiyorum. Asıl büyük tehlike, lastik ısıtıcı battaniyelerin de yasaklanması sonucu ortaya çıkacak" dedi. Bilindiği gibi FIA, önümüzdeki sezon lastik ısıtıcıların da kullanımını yasakladı.

Heidfeld konuşmasında; "Çekiş kontrolün kalkmasıyla durum daha da berbat bir hale gelecek. Lastikler yeterli derecede ısıtılamayacak ve yeni paketin özelliği olan düşük tutunma ile akla hayale gelmeyecek tehlikelerle karşılaşacağız. İşin özeti, çok aşırı motor gücüne karşılık çok az tutunmaya sahip olacağız ve bunun ne anlama geldiğini herkes anlıyordur. Açıkçası bu hiç hoş bir durum değil, umarım ciddi bir çözüm getirilir" dedi.

Heidfeld: "F1 2009'da Çok Tehlikeli Olacak
1 sayfadaki 1 sayfası